• Admin

Dijital Fabrika - Dijital ikiz

Dijital ikiz

Proses endüstrisinde başarı kazanmak için gerekli bir faktör olarak dijital dönüşüm


Başarıyla gerçekleştirilmiş ve fabrikanızın kullanım süresi boyunca devam edecek olan çok önemli gelişmelere giden yolu açan dijital dönüşümün sunduğu fırsatlar gerçekten çok fazla. Ön koşullardan biri, donanım ve yazılım kontrol mekanizmalarını üretim zincirine entegre ederek verilerin otomatik olarak toplanmasını, işlenmesini ve analizini mümkün kılmaktır. Ürün portföyümüz, süreçlerin ürettiği büyük miktarda veriyi etkin bir şekilde kaydetmek ve akıllıca kullanmak için ihtiyacınız olan her şeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bu, dijital ikizi meydana getirmek için temel bir ön koşuldur.
Fabrikanın kullanım ömrü süresince sağlanacak olan faydalar

Dijital fabrika sayesinde ulaşılan gerçek katma değer

Dijital ikiz, gerçek bir sistemin sanal olarak canlandırılmasıdır. Fabrikanın kullanım süresinin tamamını canlandırmanıza ve tüm bu süre boyunca tesisin optimum olarak kullanılmasına olanak tanır.


  1. Mühendislik safhasında dijital ikiz Bir fabrika projesinde yer alan tüm disiplinler mühendislik aşamasından başlayarak paylaşılan bir veri modeli oluşturabilir - dijital ikiz, çok kıymetli olan zamandan ve maliyetlerden tasarruf edilmesini sağlar ve aynı zamanda mühendislik kalitesini de arttırır. Dijital ikiz ayrıca, tam olarak devreye girmesinden önce tesisin simülasyonunu mümkün kılarak her şeyin düzgün işleyip işlemediğinin önceden görülmesini sağlar. Operatörler de sistem devreye alınmadan önce hedefe yönelik belirli eğitimler alabilirler.

  2. İşletim safhasında dijital ikiz Fabrika çalışırken, tesisin mevcut durumu hakkında her an bilgi alabilirsiniz. Ayrıca, makine parkınızı sürekli izleyebilir, tesisinizin güvenilirliğini ve kullanılabilirliğini önemli ölçüde arttırabilirsiniz.

  3. Bakım safhasında dijital ikiz Servis ve bakım faaliyetlerinizi önceden planlayabilirsiniz, böylece tesisin aniden ortaya çıkabilecek devre dışı kalma ihtimalini minimuma indirmiş olursunuz. Bakım faaliyetleri veya herhangi bir parça değişimi sonucu tesiste oluşabilecek değişiklikler doğrudan dijital ikizde bir araya getirilir. Değişikliklerle ilgisi olan tüm belgeler ve planlar da otomatik olarak güncellenir, böylece fabrika ile ilgili en güncel belgeler her an ulaşılabilir konumda bulunur.


Kaynak : https://new.siemens.com/tr/tr/sirket/oncelikli-konular/dijital-fabrika.html
#siemens #mindsphere #openiot #digitalization #digitalenterprise #simatic #siemens #automation #s71200 #s71500 #simotion #Sinamics #ABBRobot #opcua #PlantSight #dijitalikiz #dijitalfabrika #AR #mühendislik #bakım #güvenilirlik #üretim #IndustrialAutomation #Industrysoftware #comos #YaşamDöngüsüYönetim #mobilite #cloud computing #endüstri 4.0 #KaliteTakibi #karanlıkfabrika #karanlıküretim #innovation #engineering #otonomsistemler #SIMATIC-Robot-Integrator
1 görüntüleme